Sportovní dioptrické brýle

Brýle a sport.

 

Pokud patříte mezi nemalé procento nositelů některé korekční pomůcky jako jsou brýle nebo kontaktní čočky a řešíte, jak si ochránit Váš zrak při oblíbeném sportu, zkusím v tomto článku sepsat pár důležitých informací. Sportovní brýle jsou svým designem konstruovány, aby dobře kryly Vaše oči ze všech stran, proto brýlové čočky v nich mají prohnutý tvar.

 

Nejednoduší možná varianta je u nositelů kontaktních čoček, ti si vyberou z velkého množství sportovních brýlí. Existují mezi námi však lidé, kteří kontaktní čočky nesnesou, je jim nepříjemné si do očí sahat při nasazování a jejich následnému vyndávání nebo dělají takový sport, při kterém se práší, čočky v očích řežou a komfort je snížen, což v důsledku může ovlivnit i kvalitu výkonu.

 

Sportovní brýle s dioptrickým klipem

Jedná se o sportovní brýle, které mají připraven odjímatelný klip, do kterého se zabrousí Vaše korekce. Mezi klady této varianty patří příznivá pořizovací cena, naopak mezi zápory musíme zařadit sníženou kvalitu zobrazení, přeci jen se na čtyřech odrazových plochách, které před okem jsou (přední a zadní plocha čočky v klipu a stejně tak další dvě na samotných brýlích) určitá kvalita obrazu ztratí, může to být 16-20 % (v závislosti na indexu lomu čočky), pokud nejsou brýlová skla opatřena antireflexní úpravou. Pokud by byla antireflexní vrstva na čočkách v klipu, je eliminována ztráta kontrastu na polovinu.

 

Dioptrické sportovní brýle

Jedná se o nejideálnější možnou variantu a nejkomfortnější vidění pro Vás. Brýlové čočky ve sportovní obrubě jsou proti postavení očí nakloněné, tím vzniká jiná dioptrická hodnota a navození tzv. prizmatického účinku čočky, než kdyby byly čočky v rovné obrubě. Dnešní výrobci brýlových čoček si s tímto ale dokáží poradit a na základě proměření křivky čočky a poloze zorničky v brýlích přesně vypočítají dioptrie, aby i ve sportovních brýlích byla požadovaná korekce.

 

Rozdíl v dioptrické hodnotě při náklonu čočky -5,0 dioptrie

                                                                                             

Základem výše psaného je ale správně změřený zrak, správné údaje PD (vzdálenost očí) a správné určení výšky zornice od spodního okraje brýlové čočky.

Pro estetiku, pohodlí a bezpečnost zase doporučujeme vybrat dobrý materiál brýlové čočky. To závisí na Vašich požadavcích a hodnotě dioptrické korekce. I v tom Vám rád poradím já, nebo Vás oční optik.

Bronislav Křepela 

Tel: 774903393

Jsme rychlí - doručení zboží do 24 hodin

Jsme moderní - akceptujeme platby bankovními kartami

Jsme akční - při nákupu nad 1500 Kč doprava ZDARMA

Jsme pohotoví - díky znalosti trhu si držíme bestsellery skladem